A nurse is preparing to administer potassium chloride elixir 40 mEq divided into 2 equal doses every 12 hr. Available is 6.7 mEq/5 mL. How many mL should the nurse administer per dose? (Round the answer to the nearest whole number. Use a leading zero if it applies. Do not use a trailing zero.)
The Correct Answer is ["15"]
Calculate the single dose: 40 mEq / 2 doses = 20 mEq/dose
Calculate the volume: 20 mEq X (5 mL / 6.7 mEq) = 14.93 mL
Round to the nearest whole number: 15 mL
Nursing Test Bank
Naxlex Comprehensive Predictor Exams
Related Questions
Correct Answer is ["50"]
Explanation
The provider has prescribed an IV infusion at a rate of 150 mL/hr. The drop factor of the manual IV tubing is 20 gtt/mL.
To find out how many gtt/min the IV flow rate should be set to, we can use the formula:
Flowrate(gtt/min) = Volume(mL/hr)×Dropfactor(gtt/mL) / 60min/hr
Substituting the given values:
Flowrate(gtt/min) = 150mL/hr×20gtt/mL=50gtt/min / 60min/hr
So, the nurse should set the IV flow rate to deliver 50 gtt/min.
Correct Answer is ["15"]
Explanation
Calculate the single dose: 40 mEq / 2 doses = 20 mEq/dose
Calculate the volume: 20 mEq X (5 mL / 6.7 mEq) = 14.93 mL
Round to the nearest whole number: 15 mL
Whether you are a student looking to ace your exams or a practicing nurse seeking to enhance your expertise , our nursing education contents will empower you with the confidence and competence to make a difference in the lives of patients and become a respected leader in the healthcare field.
Visit Naxlex, invest in your future and unlock endless possibilities with our unparalleled nursing education contents today
Report Wrong Answer on the Current Question
Do you disagree with the answer? If yes, what is your expected answer? Explain.
Kindly be descriptive with the issue you are facing.
