A primary healthcare provider prescribes 1.5 L of normal saline (NS) to be given over 24 hours for continuous intravenous (IV) infusion to a client who has diarrhea.
What should be the rate of infusion that is required to be set in the infusion pump?
41.7 mL/hr
83.3 mL/hr
20.8 mL/hr
62.5 mL/hr
The Correct Answer is D
To calculate the rate of infusion, we need to divide the total volume to be infused (1.5 L) by the total time of infusion (24 hours)
1.5 L = 1500 mL (since 1 L = 1000 mL)
Dividing 1500 mL by 24 hours gives us the rate of 62.5 mL/hr.
Nursing Test Bank
Naxlex Comprehensive Predictor Exams
Related Questions
Correct Answer is B
Explanation
The infusion will be completed at 3:15 p.m.
This answer is correct because it is based on a simple division and addition calculation. The nurse should follow these steps to determine when the infusion will be completed:
1) Convert the volume of the fluid from liters to milliliters by multiplying by 1000, since there are 1000 mL in 1 L. The volume of the fluid is 750 mL.
2) Divide the volume of the fluid by the infusion rate to get the duration of the infusion in hours, as follows:
750 mL / 120 mL/hr = 6.25 hr
Therefore, the infusion will take 6.25 hours to complete.
3) Add the duration of the infusion to the start time of the infusion to get the end time, as follows:
9:00 a.m. + 6:25 = 3:15 p.m.
Therefore, the infusion will be completed at 3:15 p.m.
Correct Answer is A
Explanation
To find the total amount of heparin, you need to calculate the following:
- The concentration of heparin in units per milliliter
- The volume of heparin infused from 9:00 am to 11:00 am and from 11:00 am to 2:00 pm
- The amount of heparin in units from each time period and the total amount
First, divide the amount of heparin by the volume of D5W to get the concentration in units per milliliter:
25,000 units / 250 mL = 100 units/mL
Next, multiply the infusion rate by the duration to get the volume infused in each time period:
From 9:00 am to 11:00 am (2 hours), the infusion rate is 12 mL/hr:
12 mL/hr x 2 hours = 24 mL
From 11:00 am to 2:00 pm (3 hours), the infusion rate is 10 mL/hr:
10 mL/hr x 3 hours = 30 mL
Then, multiply the volume infused by the concentration to get the amount of heparin in units in each time period:
From 9:00 am to 11:00 am, the volume infused is 24 mL:
24 mL x 100 units/mL = 2400 units
From 11:00 am to 2:00 pm, the volume infused is 30 mL:
30 mL x 100 units/mL = 3000 units
Finally, add the amounts of heparin from each time period to get the total amount:
2400 units + 3000 units = 5400 units
Therefore, the patient received **5400 units** of heparin from 9:00 am to 2:00 pm.
Whether you are a student looking to ace your exams or a practicing nurse seeking to enhance your expertise , our nursing education contents will empower you with the confidence and competence to make a difference in the lives of patients and become a respected leader in the healthcare field.
Visit Naxlex, invest in your future and unlock endless possibilities with our unparalleled nursing education contents today
Report Wrong Answer on the Current Question
Do you disagree with the answer? If yes, what is your expected answer? Explain.
Kindly be descriptive with the issue you are facing.
