A person weighed themselves at 160 lb. Three months later they weighed themselves at 130 lb. Which of the following is the percent of weight the person lost over 3 months? (Round to the nearest percent.)
20%
13%
19%
29%
Correct Answer : C
the percentage change in weight is found by calculating change in weight over original multiplied by 100%.
First, find the change in weight over the 3 months
Change in weight lost= 1860-130=30 lb
Thus
The percent change in weight is 19% to the nearest whole number.
TEAS 7 Exam Quiz Bank
HESI A2 Exam Quiz Bank
Find More Questions 📚
Teas 7 Questions: We got the latest updated TEAS 7 questions
100% Money Refund: 100% money back guarantee if you take our full
assessment pass with 80% and fail the actual exam.
Live Tutoring: Fully customized live tutoring lessons.
Guaranteed A Grade: All students who use our services pass with 90%
guarantee.
Related Questions
Correct Answer is D
Explanation
9/26 is equivalent to 9÷26. The value becomes 0.3461538.
Thus, 0.35is the decimal equivalent of 9/26.
Correct Answer is A
Explanation
The number of boxes is found by volume of the room divided by volume of one box.
Number of boxes
The room can hold 125 boxes.
Correct Answer is A
Explanation
The perimeter of a shape is the sum of the lengths of all its sides.
Given Trapezoid:
- Top side: 10 cm
- Bottom side: 16 cm
- Left slant side: 5 cm
- Right slant side: 5 cm
Calculate the Perimeter:
10+16+5+5=36cm
Correct Answer is A
Explanation
we are asked to find the number of cups of flour that will be used to make 130 cookies.
First, we convert 3 ¼ into improper fraction as:
Letting x to be the number of cups of flour, we set up a proportion equation with number of cookies on numerator and number of cups of flour on the denominator becomes:
Solve the value of x by cross-products
Dividing both sides by 64, the above equation result to
Thus, the number of cups of flour needed to make 130 cookies is 845/128 cups, which is equal to 6 77/128 cups.
Correct Answer is D
Explanation
To find the cheapest option, we find the expenditure on each given option.:
2 two-24 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda=2($15)+$3=$33
3 one 24-pack of Orange=3($9)=$27
2 packs of Root Beer and 1 pack of Cream Soda=2($14)+$3=$31
5 packs of cream Soda=5($3)=$15
Spending 5 packs of cream soda is the cost-effective option.
Correct Answer is C
Explanation
We are asked to convert kg to pounds using the given relation. Letting x to represent the lb we are looking for.
Nest, we set the proportion with kg in the numerator and lb on the denominator as follows.
We find the value of x by cross-multiplication
The value of x is 110 lb.
Correct Answer is A
Explanation
percentages are fractions with denominator equal to 100. To get the decimal form of the percent given, e divide the value by 100.
The decimal form of 58.7% is 0.587.
Correct Answer is C
Explanation
Step 1: Calculate the Discounted Price per Unit
The original price of each unit of bedding is $160. Since there is a 10% discount, the discounted price per unit is:
DiscountedPrice =160−(0.1×160) =160×0.9
Step 2: Determine the Total Cost
If X units are purchased, the cost for all units is:
T = (0.9)160X
Since there is a fixed shipping cost of $25 per order, the total cost equation becomes:
T = (0.9)160X+25
Step 3: Identify the Correct Answer
The equation that matches this is:
C. T=(0.9)160X+25
Correct Answer is A
Explanation
To determine the correct coordinates of the point shown on the graph, follow these steps:
- Identify the x-coordinate: Count the number of units the point is to the right or left of the y-axis. The point is at 5 on the x-axis.
- Identify the y-coordinate: Count the number of units the point is above or below the x-axis. The point is at -8 on the y-axis.
- The correct coordinates are (5, -8).
Looking at the answer choices:
- A. (5, -8) → Correct
- B. (-5, 8) → Incorrect
- C. (-8, 5) → Incorrect
- D. (8, -5) → Incorrect
Final Answer:
A. (5, -8)
Correct Answer is D
Explanation
The final price of the stock on Thursday can be found by finding the price on the previous day taking into account the price changes as follows.
The price of the stock on Monday was $33.65
On Tuesday the price of the stock went up by $1.23 from Monday’s price. Then, Tuesday’s price was $(33.65+1.23)=$34.88
The price of the stock on Wednesday decreased by $0.97 from Tuesday’s price. The price on Wednesday became $(34.88-0.97)=$33.91
Thursday’s price increased by $2.75 from Wednesday’s price, which was $(33.91+2.75)=$36.66
Therefore, the final price of the stock on Thursday was $36.66.
This question was extracted from the actual TEAS Exam. Ace your TEAS exam with the actual TEAS 7 questions, Start your journey with us today
Visit Naxlex, the Most Trusted TEAS TEST Platform With Guaranteed Pass of 90%.
Money back guarantee if you use our service and fail the actual exam. Option of personalised live tutor on your area of weakness.