A pharmaceutical company’s stock price was $50.33 on Monday. On Tuesday, the price went up $2.35. On Wednesday, the price decreased from Tuesday’s price by $1.07. On Thursday, the price went up $0.75 from Wednesday’s price. Which of the following was the final price on Thursday?
$54.50
$53.43
$52.36
$50.86
Correct Answer : C
We need to find the price changes in each day of the week in order to find the price of the stock on Thursday.
Monday’s price was $50.33
Tuesday’s price went up by $2.35 from Monday’s price. The price was $(50.33+2.35)=$52.68
Wednesday’s price decreased by $1.07 from Tuesday’s price, and so the price of the stock was $(52.68-1.07)=$51.61
Thursday’s price increased by $0.75 from Wednesday’s price, which was $(51.61+0.75)=$52.36
Therefore, the price of the stock on Thursday was $52.36.
TEAS 7 Exam Quiz Bank
HESI A2 Exam Quiz Bank
Find More Questions 📚
Teas 7 Questions: We got the latest updated TEAS 7 questions
100% Money Refund: 100% money back guarantee if you take our full
assessment pass with 80% and fail the actual exam.
Live Tutoring: Fully customized live tutoring lessons.
Guaranteed A Grade: All students who use our services pass with 90%
guarantee.
Related Questions
Correct Answer is D
Explanation
Percentages are fractions with denominator equal to 100. The given percent is divided by 100. To convert it to a decimal form, we move the decimal point two points to the left from the current position. Thus
The decimal form of 87.5% is 0.875.
Correct Answer is D
Explanation
In this problem, we need to compare the number of dimes to quarters.
If we let n be number of pennies in the bottle. Then,
Number of quarters in the bottle = 2n
Number of nickels in the bottle = 4n
Number of dimes in the bottle =5(4n)=20n
Now relating dimes to quarters, we have
Thus, there are 10 times as many dimes as quarters in the box.
Correct Answer is A
Explanation
To find the cost-effective option, we need to find how much the consumer will spend for the given options:
2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda will cost $18+$5= $23
3 Packs of Orange will cost $18+$10=$28
2 packs of Root Beer and 1 pack of Cream Soda will cost 2($12)+$5=$29
5 packs of cream Soda will cost 5($5)=$25
From the above evaluation, the consumer will spend $23 for a cost effective package of soft drinks. Thus, 2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda will be cheaper to purchase compared to other options.
Correct Answer is D
Explanation
The best way to display the frequency of each day of the week when students get up after 8 a.m. is by using a bar graph. Bar graphs are well-suited for representing categorical data, where each day of the week is a separate category, and the height of each bar corresponds to the count or frequency of students waking up late on that specific day.
Note: Histograms, on the other hand, are more appropriate for visualizing continuous or numerical data and are not ideal for categorical data like days of the week.Histograms are useful for understanding the distribution of data, identifying patterns, and assessing the shape of the data distribution, such as whether it's normally distributed, skewed, or has multiple modes.
As you can see below, the Histogram is used to depict a pattern/continuous/rangedata. While a bar graph does just fine even with discrete data.
Correct Answer is A
Explanation
What fraction of the pizza the other three friends get is what is asked to find.
First, the pizza is whole, representing a value of 1. Then, one friend ate half of the pizza. Thun, the fraction of the pizza the friend gets is:
First friend eats =1/2 of 1=1/2
Remaining fraction of the pizza=1-1/2=1/2
Now, the three friends share ½ amongst themselves equally. Then, each friend gets
The three friends each gets 1/6 of the pizza.
Correct Answer is A
Explanation
To find the greatest number from the given options, we first convert the decimal numbers into fractions.
4.25 becomes 425/100
4.4 becomes 44/10
Then, we find the LCM for the denominators of the given fractions. The LCM of 2, 100, 3 and 10 is 300. Now we can multiply each fraction with the LCM.
9/2*300=1350
425/100*300=1275
10/3*300=1000
44/10*300=1320
Comparing the obtained values from above, 1350 is the greatest followed by 1320, 12750, and 1000 in that order. The fraction 9/2 gave a value of 1350, which was the greatest value. Thus, 9/2 is the greatest value from the given option.
You can also convert to decimals and compare which would give you the same answer.
Correct Answer is D
Explanation
We let x represent the amount of vanilla in mL, since this is what the question is asking us to find.
Next, we will set up a proportion with number of teaspoons on the numerator and amount in mL in the denominator.
Cross-multiply to find the value of x
A recipe of 2.5 teaspoons equals 12.325 mL.
Correct Answer is C
Explanation
We are asked to make x the subject of the formula.
First, we add z to both sides of the equation
Multiply both sides by y
The above equation can be rearranged into
Thus, the formula for finding the value of x is y(z+rw).
Correct Answer is D
Explanation
We convert the given value in yard to the cm using the following set up.
The value 91.44 cm is close to 90 cm. Therefore, 1 yard is approximately 90 cm.
Correct Answer is B
Explanation
The number of boxes is determined by finding the volume of the room divided by the volume of the box.
Number of boxes
The approximate number of boxes that can be stored in the room is 92.
However, the room’s dimensions are 9 ft x 9 ft x 9 ft, and the boxes are 2 ft x 2 ft x 2 ft (unchangeable shape). To determine how many boxes fit along each dimension:
- In the 9 ft length, you can fit\(\frac{9}{2} = 4.5\ boxes\) which means only 4 whole boxes fit along this dimension.
- In the 9 ft width, you can fit 4 whole boxes.
- In the 9 ft height, you can fit 4 whole boxes.
Therefore, the total number of boxes that fit is:
\(4 \times 4 \times 4 = 64\ boxes\)
This question was extracted from the actual TEAS Exam. Ace your TEAS exam with the actual TEAS 7 questions, Start your journey with us today
Visit Naxlex, the Most Trusted TEAS TEST Platform With Guaranteed Pass of 90%.
Money back guarantee if you use our service and fail the actual exam. Option of personalised live tutor on your area of weakness.