Four friends are sharing a pizza. One friend eats a quarter of the pizza. The other three friends equally divide the rest among themselves. What portion of the pizza did each of the other three friends receive?
1/6
1/3
¼
1/5
Correct Answer : C
We are asked to find the fraction of pizza the three friends shared equally.
First, the whole pizza is represented by 1. If one friend ate a quarter of the pizza, then:
First friend eats =1/4 of 1=1/4*1=1/4
Remaining fraction of the pizza=1-1/4=3/4
Now, the three friends share 3/4 amongst themselves equally. So, each friend gets
The three friends each gets 1/4 of the pizza.
TEAS 7 Exam Quiz Bank
HESI A2 Exam Quiz Bank
Find More Questions 📚
Teas 7 Questions: We got the latest updated TEAS 7 questions
100% Money Refund: 100% money back guarantee if you take our full
assessment pass with 80% and fail the actual exam.
Live Tutoring: Fully customized live tutoring lessons.
Guaranteed A Grade: All students who use our services pass with 90%
guarantee.
Looking For TEAS Exam Help?
Naxlex is here for you and guarantees you an A on your exams. Furthermore, you only pay after results.
Related Questions
Correct Answer is B
Explanation
we need to find the price of the stock on Thursday.
First, find the price changes in each day of the week as follows:
Monday’s price was $45.32
Tuesday’s price went up by $3.25 from Monday’s price. The price was $(45.32+3.25)=$48.57
Wednesday’s price decreased by $1.73 from Tuesday’s price, and so the price of the stock was $(48.57-1.73)=$46.84
Thursday’s price increased by $0.89 from Wednesday’s price, which was $(46.84+0.89)=$47.73
Therefore, the stock price on Thursday was $47.73.
Correct Answer is A
Explanation
We are tasked to find the unknown values of x in the given equation.
First, we add 8 to both sides of the equation.
Next, we apply the absolute rule:
If , a>0, then u=a or u=-a
From our resulting equation, a=14, which is greater 0. Then, the first condition (u=a) becomes
Solving for x
The second condition (u= -a) becomes
Solving for x
Thus, the value of x is 4 or -3
Correct Answer is B
Explanation
we are to use the pie chart to find the number of students enrolled in dental hygiene care.
Letting x represent the number of students enrolled in dental hygiene care, we set the proportion equation with number of students as numerator and percentage as denominator. It should be noted that the whole pie chart represents 100% of the 800 students. Then,
We solve the value of x by cross-products.
Therefore, 144 students will enroll for a dental hygiene program.
Correct Answer is A
Explanation
Amount of salary will vary if the other three variables change. Therefore, salary is a dependent variable.
Correct Answer is C
Explanation
We required to find the units of finding the weight of a sheet of paper. The SI unit of mass of an object is kilogram. However, kilogram is a large quantity that cannot be used to measure smaller objects.
Thus, derived units of mass are used to find the mass of other objects. In this case, the mass of a sheet paper can be recorded in grams.
Correct Answer is D
Explanation
An independent variable is a variable that is manipulated or changed in the experiment. From the given equation, x is variable that is changed to obtain the desired outcome, F(x). Therefore, x is an independent variable.
Correct Answer is C
Explanation
we need to find the circumference of the circle from the given area.
The first step is to find the radius of the circle using the given area. Let r be the radius of the circle, then:
Substituting the value of area in the above equation becomes
Dividing both sides by pi and taking square root on both sides yields
Now, we know the radius of circle to be 9 in, the circumference of the circle becomes,
in.
Correct Answer is A
Explanation
Choice A: 2 packs of Orange and 2 packs of Cream Soda
- Total drinks: 48 + 24 = 72 drinks
- Total cost: (2 * $15) + (2 * $5) = $30 + $10 = $40
- This choice not only meets the requirement of at least 60 drinks but also offers the best value in terms of cost per drink, making it the most cost-effective option.
Choice B: 3 packs of Root Beer
- Total drinks: 3 * 24 = 72 drinks
- Total cost: 3 * $14 = $42
- While this choice meets the requirement of at least 60 drinks, it's not the most cost-effective, as it costs $42for 72 drinks.
Choice C: 1 pack of Orange, 2 packs of Root Beer, and 1 pack of Cream Soda
- Total drinks: 24 + 48 + 12 = 84 drinks
- Total cost: $9 + (2 * $14) + $5 = $9 + $28 + $5 = $42
- This choice provides more than 60 drinks, but it's not the most cost-effective due to its higher cost of $42, same as choice B.
Choice D: 4 packs of Cream Soda
- Total drinks: 4 * 12 = 48 drinks
- Total cost: 4 * $5 = $20
- While this choice is the most cost effective, it falls short of providing the desired number of drinks.
Correct Answer is A
Explanation
we use the relation 1 L=1000 mL and organize our equation in such a way that L cancels as:
Thus, 0.65 L is 650 mL.
Correct Answer is D
Explanation
we are asked to find the area of a rectangle, which can only be found by finding the relation between length and width. Now, letting x represent the width, then
Length of rectangle=(x+2)
Width of the rectangle= x
Area of the rectangle, A= Length*width=(x+2)*x
A=x(x+2)
Therefore, the area of the rectangle becomes x(x+2).
This question was extracted from the actual TEAS Exam. Ace your TEAS exam with the actual TEAS 7 questions, Start your journey with us today
Visit Naxlex, the Most Trusted TEAS TEST Platform With Guaranteed Pass of 90%.
Money back guarantee if you use our service and fail the actual exam. Option of personalised live tutor on your area of weakness.