Which of the following is the decimal equivalent of 9/26?
0.28
3.6
3.86
0.35
Correct Answer : D
9/26 is equivalent to 9÷26. The value becomes 0.3461538.
Thus, 0.35 is the decimal equivalent of 9/26.
TEAS 7 Exam Quiz Bank
HESI A2 Exam Quiz Bank
Find More Questions 📚
Teas 7 Questions: We got the latest updated TEAS 7 questions
100% Money Refund: 100% money back guarantee if you take our full
assessment pass with 80% and fail the actual exam.
Live Tutoring: Fully customized live tutoring lessons.
Guaranteed A Grade: All students who use our services pass with 90%
guarantee.
Related Questions
Correct Answer is D
Explanation
To find the cheapest option, we find the expenditure on each given option.:
2 two-24 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda=2($15)+$3=$33
3 one 24-pack of Orange=3($9)=$27
2 packs of Root Beer and 1 pack of Cream Soda=2($14)+$3=$31
5 packs of cream Soda=5($3)=$15
Spending 5 packs of cream soda is the cost-effective option.
Correct Answer is B
Explanation
 we need determine the radius of the circle before we can find the circumference of the circle from the given area.
Let r be the radius of the circle, then

Substituting the value of area

Dividing both sides by pi and taking square root on both sides yields

Now, the radius of the circle is 8 in. and the circumference of the circle is given by the relation:

Correct Answer is D
Explanation
 Let the unknown length of the x. The resulting rectangle is shown below.

Then, we apply the Pythagoras theorem to find the value of x as:

The value of the unknown length is approximately 17.7 feet.
Correct Answer is A
Explanation
To estimate the total amount, round each price to the nearest dollar:
- Hat: $19.49 → $19 (since 0.49 rounds down)
- Shirt: $21.49 → $21 (since 0.49 rounds down)
- Shoes: $59.99 → $60 (since 0.99 rounds up)
Now, add the rounded values:
19+21+60=10019 + 21 + 60 = 10019+21+60=100
Correct Answer is C
Explanation
Step 1: Calculate the Discounted Price per Unit
The original price of each unit of bedding is $160. Since there is a 10% discount, the discounted price per unit is:
DiscountedPrice =160−(0.1×160) =160×0.9
Step 2: Determine the Total Cost
If X units are purchased, the cost for all units is:
T = (0.9)160X
Since there is a fixed shipping cost of $25 per order, the total cost equation becomes:
T = (0.9)160X+25
Step 3: Identify the Correct Answer
The equation that matches this is:
C. T=(0.9)160X+25
Correct Answer is D
Explanation
the mean of a data set is the total scores divided by the number of tests.
Total test scores =80+68+74+87+96=405
Number of tests =5
Mean test score =405/5=81
The mean test score is 81.
Correct Answer is D
Explanation
The circumference of a circle is given by the formula:
C=πd
where:
- d=16 inches
- π=3.14
Calculate the Circumference:
C=3.14×16 =50.24inches
Correct Answer is B
Explanation
To determine the number of sophomore students, follow these steps:
- Identify the total number of students:
1,276
- Identify the percentage of sophomores:
29%
- Calculate the number of sophomores:
(29%×1,276) = (29/100× 1,276) = 370.04
- Round to the nearest whole number:
370
Correct Answer is D
Explanation
9/26 is equivalent to 9÷26. The value becomes 0.3461538.
Thus, 0.35is the decimal equivalent of 9/26.
Correct Answer is C
Explanation
The weight of the knife could be appropriately expressed in grams. Since a knife is a small object, we do not expect to measure its weight in kilograms. Liter and milliliter are units of measuring the volume of objects.
This question was extracted from the actual TEAS Exam. Ace your TEAS exam with the actual TEAS 7 questions, Start your journey with us today
Visit Naxlex, the Most Trusted TEAS TEST Platform With Guaranteed Pass of 90%.
Money back guarantee if you use our service and fail the actual exam. Option of personalised live tutor on your area of weakness.